green
Se afișează postările cu eticheta orez. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta orez. Afișați toate postările
luni, 25 iunie 2012
Orez prajit
vineri, 8 iunie 2012
Pilaf de orez

Cred ca oricine are pofta din cand in cand
de un pilaf de orez. Il savuram inca de mici, in mai multe variante. Fie in
felul in care il pregatea bunica si care sigur tuturor ni se parea cel mai bun
pilaf mancat vreodata, fie felul in care il pregatea mama, fie in varianta de primavara
cu usturoi verde sau de vara cu multe legume proaspete. Acesta este pilaful pe
care il pregatesc eu de obicei, un pilaf pufos si gustos care este savurat de
intreaga familie cu cea mai mare placere.
luni, 2 aprilie 2012
Orez cu mere coapte
Fiind mai tot timpul in pana de idei pentru
masa de seara a Emei se mai intampla sa si improvizez cate ceva, asa cum am
facut-o cu acest orez. Ideea mi-a venit dupa ce am facut budinca de orez cu
mere. Avand un mare succes m-am gandit ca trebuie sa fie si o cale mai rapida
de a avea orez cu mere. Va prezint si voua rezultatul, unul delicios, care
sigur va fi pe placul intregii familii.
joi, 29 martie 2012
Sarmale de post
Stiu ca suntem aproape de finalul postului
si ca noi nici macar nu l-am tinut, dar asta nu inseamna ca nu ne-am bucurat de
aceasta reteta extrem de gustoasa. Si daca sarmalele clasice nu am incercat
niciodata sa le pregatesc, cum as putea cand mama le face asa gustoase si stiu
ca nu o sa ma ridic la nivelul ei mult timp, pe acestea le-am incercat de
mult ori, cu acelasi rezultat delicios.
joi, 22 martie 2012
Budinca de orez cu mere
Pentru ca am descoperit ca fetitei mele ii
plac budincutele am inceput sa incerc mai multe retete. Aceasta este una dintre
ele. Ce este frumos la ea este ca imbinam orezul cu lapte cu fructele, respective
merele, asa ca impuscam doi iepuri dintr-o lovitura. O masa perfecta de seara. Si
pentru ca iese o portie destul de generoasa, ne putem bucura si noi cei mari alaturi
de ei de aceasta gustare placuta.
marți, 6 martie 2012
Budinca de orez
De multe ori raman in pana de idei la capitolul
papica pentru gargarita mea. Daca de masa de pranz mai trec cu niste legume la
cuptor, cu o supica de pui, seara mi-e cel mai greu. Tot ii mai servesc un gris
cu lapte, cereale, taitei cu lapte, dar cred ca se mai satura si ea. Asa ca
incerc sa mai diversific.
Una
din retetele care au fost savurate cu placere de ea a fost aceasta budinca de
orez, in care s-a imbinat perfect gustul orezului cu lapte cu aroma lamaii.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




