green

Se afișează postările cu eticheta orez. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta orez. Afișați toate postările

luni, 25 iunie 2012

Orez prajit










        Nu cred ca v-am spus pana acum, dar sunt innebunita dupa mancarea chinezeasca. Si dupa ce am incercat atatea feluri la restaurante cu specific chinezesc m-am hotarat sa pregatesc si acasa. O sa va prezint si voua cateva din retetele pe care le gatesc eu, dar orice reteta este incompleta fara orez. Fie ca il pregatim doar fiert, fie mai complex, ca acesta prajit, orezul este nelipsit ca si garnitura la mancarurile chinezesti pe care le pregatesc acasa.

            

vineri, 8 iunie 2012

Pilaf de orez










        Cred ca oricine are pofta din cand in cand de un pilaf de orez. Il savuram inca de mici, in mai multe variante. Fie in felul in care il pregatea bunica si care sigur tuturor ni se parea cel mai bun pilaf mancat vreodata, fie felul in care il pregatea mama, fie in varianta de primavara cu usturoi verde sau de vara cu multe legume proaspete. Acesta este pilaful pe care il pregatesc eu de obicei, un pilaf pufos si gustos care este savurat de intreaga familie cu cea mai mare placere.

luni, 2 aprilie 2012

Orez cu mere coapte










Fiind mai tot timpul in pana de idei pentru masa de seara a Emei se mai intampla sa si improvizez cate ceva, asa cum am facut-o cu acest orez. Ideea mi-a venit dupa ce am facut budinca de orez cu mere. Avand un mare succes m-am gandit ca trebuie sa fie si o cale mai rapida de a avea orez cu mere. Va prezint si voua rezultatul, unul delicios, care sigur va fi pe placul intregii familii.


joi, 29 martie 2012

Sarmale de post











Stiu ca suntem aproape de finalul postului si ca noi nici macar nu l-am tinut, dar asta nu inseamna ca nu ne-am bucurat de aceasta reteta extrem de gustoasa. Si daca sarmalele clasice nu am incercat niciodata sa le pregatesc, cum as putea cand mama le face asa gustoase si stiu ca nu o sa ma ridic la nivelul ei mult timp, pe acestea le-am incercat de mult ori, cu acelasi rezultat delicios.

joi, 22 martie 2012

Budinca de orez cu mere











Pentru ca am descoperit ca fetitei mele ii plac budincutele am inceput sa incerc mai multe retete. Aceasta este una dintre ele. Ce este frumos la ea este ca imbinam orezul cu lapte cu fructele, respective merele, asa ca impuscam doi iepuri dintr-o lovitura. O masa perfecta de seara. Si pentru ca iese o portie destul de generoasa, ne putem bucura si noi cei mari alaturi de ei de aceasta gustare placuta.

marți, 6 martie 2012

Budinca de orez











          De multe ori raman in pana de idei la capitolul papica pentru gargarita mea. Daca de masa de pranz mai trec cu niste legume la cuptor, cu o supica de pui, seara mi-e cel mai greu. Tot ii mai servesc un gris cu lapte, cereale, taitei cu lapte, dar cred ca se mai satura si ea. Asa ca incerc sa mai diversific.
         
          Una din retetele care au fost savurate cu placere de ea a fost aceasta budinca de orez, in care s-a imbinat perfect gustul orezului cu lapte cu aroma lamaii.