green

Se afișează postările cu eticheta oua. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta oua. Afișați toate postările

duminică, 3 august 2014

Pancakes (clatite americane)










Si pentru ca este vacanta si nu ma mai salveaza gradinita de la micul dejun, incerc sa il diversific si sa pregatesc si altceva decat cereale cu lapte cum ar vrea fetita mea. Asa ca pe langa waffe, au devenit repede preferatele ei si aceste clatite americane. Pufoase, gustoase, cred ca nu este cineva caruia sa nu ii placa.

duminică, 11 mai 2014

Budinca de biscuiti










Va spuneam intr-una dintre postarile anterioare ca am vizitat un blog tare frumos, Blogul de bucate, de pe care am ales si aceasta reteta foarte simpla, de care se pot bucura copilasii nostri, dar si noi alaturi de ei, cu ingrediente putine si pe care le avem mereu la indemana.

sâmbătă, 8 martie 2014

Waffe (gofre)










La aniversarea de 2 anisori a blogului am pregatit tortul de waffe cu iaurt si zmeura. V-am spus ca puteti folosi waffe cumparate, dar cred ca mult mai delicios este cu waffele pregatite de noi acasa. Si chiar daca nu faceti tortul, reteta de waffe va fi perfecta pentru un mic dejun gustos si rapid sau pur si simplu o gustare dulce.

duminică, 23 februarie 2014

Chec










Mi-am dat seama ca am facut in ultimul timp tot felul de variante de chec si tocmai checul clasic, din caietul de retete al mamei, nu l-am mai facut. Asa ca iata, reteta de chec pe care ne-o pregatea mama de cand eram mici si ne bucura weekendurile cu el.

duminică, 2 februarie 2014

Rulada cu mere













Weekendul se apropie din nou de final. Exact duminica ma apuca pofta de ceva dulce, dar am si nevoie de putina odihna. Asa ca increc sa le obtin pe amandoua cu retete rapide. Asta este una dintre ele. Supriza pe care am avut-o a fost mare, pt ca de obicei ruladele mi se rup atunci cand le rulez, dar asta a iesit suuuper pufoasa, ca sa nu mai spun ce gustoasa. Nu a apucat sa se raceasca foarte bine ca am si “matrasit-o”.

duminică, 12 ianuarie 2014

Chec cu dovleac










Iau o pauza de la retetele pregatite de sarbatori ca sa raspund la provocarea lunara, lansata de asta data de Simona. Desi am mai vizitat-o o data pe Carmen, am facut-o si de data asta cu aceeasi placere. De data asta am ales un chec taaare gustos, cu dovleac, o nebunie…

duminică, 8 decembrie 2013

Paine cu mozzarella










Cand sunt in cautare de retete rapide si simple, tocmai bune si pentru fetita mea, poposesc adesea pe blogul Amei. Acolo am gasit aceasta reteta, perfecta pentru duminica seara, cand nu ai chef sa stai prea mult in bucatarie, dar ai vrea sa si mananci ceva bun. Am adaptat putin reteta, originala o gasiti aici.

vineri, 1 noiembrie 2013

Gogosi pufoase










Pentru provocarea secreta a Amei din luna octombrie, gazduita de Adela, cea care ne aduce intotdeauna “ceva dulce – ceva bun”, am avut repartizat blogul unei craite, o adevarata poeta gurmanda (cred si eu cu atatea bunatati). Am ales de data asta o reteta de gogosi, ca tare imi era pofta de unele. Am intarziat putin pentru ca am avut ambii copilasi bolnaviori si m-am ocupat mai mult de rasfatul lor decat de al nostru. Dar cu gogosile astea gustoase am recuperat J.

duminică, 30 iunie 2013

Prajitura Macolimo










M-am aventurat si luna aceasta la provocarea secreta, gazduita de asta data de Lili si al ei blog. Blogul revenit mie este unul plin de Culoare si savoare, din care am ales dupa indelungi lecturi si sortari de retete tot una de prajitura. Asta este, nu ma pot abtine. Dar m-am invatat minte si nu o sa ma mai incumet la retete asa dichisite cu doi copii acasa. Tare greu am reusit sa o termin, dar pot sa spun ca a meritat tot timpul petrecut in bucatarie cu copiii atarnati de mine. Nu este o prajitura complicata, dar cand bati un blat, mai trebuie sa dai o tata, mai verifici blatul de la cuptor, mai dai un fruct ceiluilalt, mai duci la culcare un bebe, mai mesteci in crema, celalalt mataie si el de somn… ei bine… ti se cam taie pofta de prajitura la un moment dat :)). Dar cand am vazut-o terminata abia asteptam sa ma rasfat cu o bucatica… sau doua… sau trei :)).

luni, 24 iunie 2013

Prajitura intercontinental










Acum ceva timp am pregatit o prajitura extraordinara, care a devenit repede preferata mea (nu stiu daca sa detronez Tosca sau sa le las pe amandoua pe locul I). Am mai pregatit-o de atunci de vreo 2-3 ori, dar nu am avut timp sa o postez. Iata ca acum am putin timp liber si va bucur si pe voi cu minunatia asta.

duminică, 23 iunie 2013

Chiftelute de dovlecei










Pentru ca pietele abunda de dovlecei si desi nu ziceam niciodata ca o sa ma satur de dovlecei pane, iata ca am vrut sa mai incerc si altceva. Am gasit reteta asta de dovlecei in caietul mamei de retete si de atunci numai asa ii pregatesc. Sunt mult mai comod de pregatit fata de cei pane si sincer, cred ca sunt si mai gustosi.

sâmbătă, 16 martie 2013

Prajitura cu mascarpone, jeleu de capsuni si ciocolata











Dragii mei, luna aceasta reusesc sa raspund provocarii secrete mai devreme ca de obicei si asta pentru ca ma pregatesc de nastere asa ca nu mai am timp. Provocarea din luna martie este gazduita de Laura si ale ei bucate pe alese, iar blogul care mi-a revenit este cel al Adelei, un blog foarte frumos pe care eu il urmaresc indeaproape si de unde am ales o reteta absolut minunata.

vineri, 1 martie 2013

Prajitura Martisor











A venit, a venit primavara!!!... Deocamdata ne arata o mostra de zi de primavara, cu mult soare si lume inviorata si parca mai vesela. Eu va doresc ca primavara voastra sa fie la fel de frumoasa, plina de razele placute ale soarelui, de flori si zambete si mai ales de bucurii! Si pentru ca este 1 Martie, nu pot sa nu va dau un martisor din partea mea. Unul dulce, pentru ca deocamdata la asta ma pricep. Asa ca iata o gustoasa PRAJITURA MARTISOR.

marți, 12 februarie 2013

Mic dejun "dragastos"











A venit luna februarie, luna dragostei, asa cum o numesc multi, asta datorita Valentine’s Day care se apropie si bineinteles Dragobetelui autohton. Exista persoane care sunt de parere ca dragostea trebuie sarbatorita in fiecare zi si nu are nevoie de una speciala, si exista persoane care abia asteapta o ocazie cum este aceasta ca sa-si  declare (inca o data) dragostea. Eu nu tin partea nimanui, mi se pare indreptatita fiecare parere in parte.
 Asa ca, pentru cei care sarbatoresc dragostea intr-o zi speciala si pentru cei care o sarbatoresc in fiecare zi, dau o idee de a incepe ziua frumos, idee care mie mi s-a parut foarte draguta.

joi, 7 februarie 2013

Prajitura Eszter Hazi











Asta-i prajiturica de weekend pe care am pregatit-o saptamana trecuta. Are toate elementele care imi plac mie: blat de nuca, crema de galbenusuri, glazura de ciocolata… ce iti mai poti dori? Delicioasa, cremoasa, te lingi pe degete.

luni, 4 februarie 2013

Cornuri cu gem











Imi place sa imi rasfat familia cu multe bunatati, si de ce nu, imi place sa ma rasfat si eu. Mai ales de cand sunt insarcinata am o pofta nebuna de prajituri “cremoase”. Dar cred ca ati observat lucrul asta pana acum. Si ca sa nu imi neglijez puiutul cel mic, caruia inca nu am inceput sa ii dau astfel de prajiturele, mai pregatesc cate ceva de care se poate bucura si ea. Asa am cautat si gasit o reteta de cornuri cu gem, pe care deja le-am pregatit de mai multe ori pana acum si de fiecare data au avut un mare succes.

sâmbătă, 26 ianuarie 2013

Briose din mamaliga











Astazi va prezint o gustarica delicioasa care sigur va incanta pe toti cei care o vor incerca. Am pregatit si pentru pitica mea, fara surpriza din mijloc, bineinteles, si s-a bucurat si ea la fel de mult ca si noi.

vineri, 25 ianuarie 2013

Briose











 Mi-am dat seama ca v-am prezentat atatea retete de briose, dar tocmai pe cea de briose clasica nu v-am dat-o. Dupa reteta asta am facut primele mele briose, de indata ce mi-am luat o tava, asa ca nici nu mai stiu de unde o am. Tot ce va pot spune este ca sunt delicioase si foarte rapid de pregatit cu un mixer in mana.

marți, 15 ianuarie 2013

Prajitura Rafaello











Desi pentru Revelion am pregatit un tort, nu am rezistat sa nu fac si o prajitura. Dintre multele retete care au ajuns in semifinale, apoi in finala, aceasta a fost castigatoarea. Un mare atu al ei a fost faptul ca mi-a amintit de bilutele pe care cred ca toti le stim si care mie imi plac tare mult (promit ca o sa le pregatesc ca sa va dau si voua varianta mea de reteta). Spre surprinderea mea chiar seamana ca gust si aroma, asa ca imi place si ramane in caietul meu de retete.

luni, 14 ianuarie 2013

Prajitura cu mac si nuca de cocos















 Dupa atatia biscuitei si fursecuri este timpul sa va dau si o reteta de prajitura cu crema, ca doar sunt preferatele mele. Si aceasta in special a ajuns in topul preferintelor de cum am gustat-o prima data. Da, da, stiu, v-am mai spus ca sunt innebunita dupa prajiturile cu mac, de-asta cred ca sunt innebunita de acum si dupa aceasta prajiturica pe care o pregatim repede repejor, fara mari batai de cap.