Si pentru ca este vacanta si nu ma mai
salveaza gradinita de la micul dejun, incerc sa il diversific si sa pregatesc
si altceva decat cereale cu lapte cum ar vrea fetita mea. Asa ca pe langa
waffe, au devenit repede preferatele ei si aceste clatite americane. Pufoase,
gustoase, cred ca nu este cineva caruia sa nu ii placa.
green
Se afișează postările cu eticheta oua. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta oua. Afișați toate postările
duminică, 3 august 2014
duminică, 11 mai 2014
Budinca de biscuiti
Va spuneam intr-una dintre postarile anterioare
ca am vizitat un blog tare frumos, Blogul de bucate, de pe care am ales si
aceasta reteta foarte simpla, de care se pot bucura copilasii nostri, dar si noi
alaturi de ei, cu ingrediente putine si pe care le avem mereu la indemana.
sâmbătă, 8 martie 2014
Waffe (gofre)
La aniversarea de 2 anisori a blogului am
pregatit tortul de waffe cu iaurt si zmeura. V-am spus ca puteti folosi waffe
cumparate, dar cred ca mult mai delicios este cu waffele pregatite de noi
acasa. Si chiar daca nu faceti tortul, reteta de waffe va fi perfecta pentru un
mic dejun gustos si rapid sau pur si simplu o gustare dulce.
duminică, 23 februarie 2014
Chec
duminică, 2 februarie 2014
Rulada cu mere
Weekendul se apropie din nou de final. Exact
duminica ma apuca pofta de ceva dulce, dar am si nevoie de putina odihna. Asa ca
increc sa le obtin pe amandoua cu retete rapide. Asta este una dintre ele. Supriza
pe care am avut-o a fost mare, pt ca de obicei ruladele mi se rup atunci cand
le rulez, dar asta a iesit suuuper pufoasa, ca sa nu mai spun ce gustoasa. Nu a
apucat sa se raceasca foarte bine ca am si “matrasit-o”.
duminică, 12 ianuarie 2014
Chec cu dovleac
duminică, 8 decembrie 2013
Paine cu mozzarella
Cand sunt in cautare de retete rapide si
simple, tocmai bune si pentru fetita mea, poposesc adesea pe blogul Amei. Acolo
am gasit aceasta reteta, perfecta pentru duminica seara, cand nu ai chef sa
stai prea mult in bucatarie, dar ai vrea sa si mananci ceva bun. Am adaptat
putin reteta, originala o gasiti aici.
vineri, 1 noiembrie 2013
Gogosi pufoase
Pentru provocarea secreta a Amei din luna
octombrie, gazduita de Adela, cea care ne aduce intotdeauna “ceva dulce – ceva bun”,
am avut repartizat blogul unei craite, o adevarata poeta gurmanda (cred si eu
cu atatea bunatati). Am ales de data asta o reteta de gogosi, ca tare imi era
pofta de unele. Am intarziat putin pentru ca am avut ambii copilasi bolnaviori
si m-am ocupat mai mult de rasfatul lor decat de al nostru. Dar cu gogosile
astea gustoase am recuperat J.
duminică, 30 iunie 2013
Prajitura Macolimo
M-am aventurat si luna aceasta la
provocarea secreta, gazduita de asta data de Lili si al ei blog. Blogul revenit
mie este unul plin de Culoare si savoare, din care am ales dupa indelungi lecturi
si sortari de retete tot una de prajitura. Asta este, nu ma pot abtine. Dar
m-am invatat minte si nu o sa ma mai incumet la retete asa dichisite cu doi
copii acasa. Tare greu am reusit sa o termin, dar pot sa spun ca a meritat tot
timpul petrecut in bucatarie cu copiii atarnati de mine. Nu este o prajitura complicata,
dar cand bati un blat, mai trebuie sa dai o tata, mai verifici blatul de la
cuptor, mai dai un fruct ceiluilalt, mai duci la culcare un bebe, mai mesteci
in crema, celalalt mataie si el de somn… ei bine… ti se cam taie pofta de
prajitura la un moment dat :)). Dar cand am vazut-o terminata abia asteptam sa
ma rasfat cu o bucatica… sau doua… sau trei :)).
luni, 24 iunie 2013
Prajitura intercontinental
Acum ceva timp am pregatit o prajitura
extraordinara, care a devenit repede preferata mea (nu stiu daca sa detronez
Tosca sau sa le las pe amandoua pe locul I). Am mai pregatit-o de atunci de
vreo 2-3 ori, dar nu am avut timp sa o postez. Iata ca acum am putin timp liber
si va bucur si pe voi cu minunatia asta.
duminică, 23 iunie 2013
Chiftelute de dovlecei
Pentru ca pietele abunda de dovlecei si
desi nu ziceam niciodata ca o sa ma satur de dovlecei pane, iata ca am vrut sa
mai incerc si altceva. Am gasit reteta asta de dovlecei in caietul mamei de
retete si de atunci numai asa ii pregatesc. Sunt mult mai comod de pregatit
fata de cei pane si sincer, cred ca sunt si mai gustosi.
sâmbătă, 16 martie 2013
Prajitura cu mascarpone, jeleu de capsuni si ciocolata

Dragii mei, luna aceasta reusesc sa raspund
provocarii secrete mai devreme ca de obicei si asta pentru ca ma pregatesc de
nastere asa ca nu mai am timp. Provocarea din luna martie este gazduita de
Laura si ale ei bucate pe alese, iar blogul care mi-a revenit este cel al
Adelei, un blog foarte frumos pe care eu il urmaresc indeaproape si de unde am
ales o reteta absolut minunata.
vineri, 1 martie 2013
Prajitura Martisor

A venit, a venit primavara!!!...
Deocamdata ne arata o mostra de zi de primavara, cu mult soare si lume
inviorata si parca mai vesela. Eu va doresc ca primavara voastra sa fie la fel
de frumoasa, plina de razele placute ale soarelui, de flori si zambete si mai
ales de bucurii! Si pentru ca este 1 Martie, nu pot sa nu va dau un martisor
din partea mea. Unul dulce, pentru ca deocamdata la asta ma pricep. Asa ca iata
o gustoasa PRAJITURA MARTISOR.
marți, 12 februarie 2013
Mic dejun "dragastos"
A venit luna februarie, luna dragostei,
asa cum o numesc multi, asta datorita Valentine’s Day care se apropie si
bineinteles Dragobetelui autohton. Exista persoane care sunt de parere ca
dragostea trebuie sarbatorita in fiecare zi si nu are nevoie de una speciala,
si exista persoane care abia asteapta o ocazie cum este aceasta ca sa-si declare (inca o data) dragostea. Eu nu tin
partea nimanui, mi se pare indreptatita fiecare parere in parte.
Asa
ca, pentru cei care sarbatoresc dragostea intr-o zi speciala si pentru cei care
o sarbatoresc in fiecare zi, dau o idee de a incepe ziua frumos, idee care mie
mi s-a parut foarte draguta.
joi, 7 februarie 2013
Prajitura Eszter Hazi
luni, 4 februarie 2013
Cornuri cu gem

Imi place sa imi rasfat familia cu multe
bunatati, si de ce nu, imi place sa ma rasfat si eu. Mai ales de cand sunt
insarcinata am o pofta nebuna de prajituri “cremoase”. Dar cred ca ati observat
lucrul asta pana acum. Si ca sa nu imi neglijez puiutul cel mic, caruia inca nu
am inceput sa ii dau astfel de prajiturele, mai pregatesc cate ceva de care se
poate bucura si ea. Asa am cautat si gasit o reteta de cornuri cu gem, pe care
deja le-am pregatit de mai multe ori pana acum si de fiecare data au avut un
mare succes.
sâmbătă, 26 ianuarie 2013
Briose din mamaliga
vineri, 25 ianuarie 2013
Briose

Mi-am
dat seama ca v-am prezentat atatea retete de briose, dar tocmai pe cea de briose
clasica nu v-am dat-o. Dupa reteta asta am facut primele mele briose, de indata
ce mi-am luat o tava, asa ca nici nu mai stiu de unde o am. Tot ce va pot
spune este ca sunt delicioase si foarte rapid de pregatit cu un mixer in mana.
marți, 15 ianuarie 2013
Prajitura Rafaello

Desi pentru Revelion am pregatit un tort,
nu am rezistat sa nu fac si o prajitura. Dintre multele retete care au ajuns in
semifinale, apoi in finala, aceasta a fost castigatoarea. Un mare atu al ei a
fost faptul ca mi-a amintit de bilutele pe care cred ca toti le stim si care
mie imi plac tare mult (promit ca o sa le pregatesc ca sa va dau si voua varianta
mea de reteta). Spre surprinderea mea chiar seamana ca gust si aroma, asa ca imi
place si ramane in caietul meu de retete.
luni, 14 ianuarie 2013
Prajitura cu mac si nuca de cocos

Dupa
atatia biscuitei si fursecuri este timpul sa va dau si o reteta de prajitura cu
crema, ca doar sunt preferatele mele. Si aceasta in special a ajuns in topul
preferintelor de cum am gustat-o prima data. Da, da, stiu, v-am mai spus ca
sunt innebunita dupa prajiturile cu mac, de-asta cred ca sunt innebunita de
acum si dupa aceasta prajiturica pe care o pregatim repede repejor, fara mari
batai de cap.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

