green

Se afișează postările cu eticheta smantana. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta smantana. Afișați toate postările

duminică, 3 august 2014

Brownies cu lapte condensat










Dragilor, nu stiu ce scuza sa mai gasesc ca lipsesc din ce in ce mai mult de pe blog. Ori faptul ca este vacanta si am 2 copii solicitanti care atarna de poalele mele, ori ca am facut un drum pana in minunata noastra Moldova, de care mi-era asa dor, si am lipsit motivat de acasa si din bucatarie, ori cealalta pasiune a mea (crosetatul) care imi rapune stramura de timp liber pe care o mai am. Si uite asa a trecut luna iulie, in care draga Geta, cu a ei panseluta violet, m-a provocat culinar si careia ii raspund abia acum cu aceasta reteta. Blogul care mi-a revenit mie a fost cel al Paulei, Enjoy dessert!, blogul meu preferat in ceea ce priveste deserturile, asa ca a fost inca o ocazie sa imi rasfat ochii cu minunatiile pe care le face Paula.

Reteta de negresa pe care am ales-o este una foarte simpla si rapida, dar pe cat de simpla, pe atat de gustoasa si de aceea v-o recomand cu toata caldura. Va avertizez insa: daca credeti ca o sa scapati doar cu o bucatica gustata, va inselati. Abia o sa va puteti opri din mancat.

duminică, 13 iulie 2014

Rulada aperitiv











Pentru ca am incercat atatea retete de chec aperitiv, la un moment dat m-am gandit ca ar fi cazul sa incerc aperitive si sub o alta forma. Si pentru ca mi-a placut tare mult rulada de cascaval cu sunca, mi-am facut curaj sa incerc o rulada, de data asta cu blat clasic, copt. A iesit o minunatie de aperitiv.

luni, 6 ianuarie 2014

Bagheta umpluta cu crema de branza











Reteta de fata cred ca a devenit, de cum am gustat prima feliuta, unul dintre aperitivele mele preferate. Nu stiu sa va spun ce anume o face asa speciala. Poate pentru ca intalnesti atatea arome si gusturi la un loc.

duminică, 8 decembrie 2013

Paine cu mozzarella










Cand sunt in cautare de retete rapide si simple, tocmai bune si pentru fetita mea, poposesc adesea pe blogul Amei. Acolo am gasit aceasta reteta, perfecta pentru duminica seara, cand nu ai chef sa stai prea mult in bucatarie, dar ai vrea sa si mananci ceva bun. Am adaptat putin reteta, originala o gasiti aici.

duminică, 6 octombrie 2013

Chec aperitiv mozaic










Ne plac atat de mult checurile aperitiv incat cum gasesc o noua reteta nu ezit sa o incerc. Cred ca multi dintre voi sunteti fanii unor astfel de aperitive, care pe langa faptul ca sunt foarte gustoase, se pregatesc fara prea mare osteneala. Iata ultima reteta pe care am descoperit-o.

sâmbătă, 3 august 2013

Tarta rustica cu sunca










Dupa minunata tarta cu sunca si cascaval care l-a cucerit definitiv pe sotul meu (chiar m-a dojenit oleaca pentru ca nu am mentionat in postare cat de innebunit este dupa aceasta tarta) am mai gasit o varianta de tarta, mai rustica, la fel de delicioasa si chiar mai usor de pregatit.

sâmbătă, 20 iulie 2013

Tarta cu sunca si cascaval










Saptamana asta am incercat o tarta aperitiv buuuna-buna. Si atat de simplu de pregatit incat presimt ca o sa fie o gustarica foarte frecvent savurata in bucataria noastra.

miercuri, 16 ianuarie 2013

Cheesecake cu dovleac copt











 In decembrie Provocarea secreta a Amei a implinit un an. La multi ani si multe parade frumoase si de acum incolo, iar organizatoarei multa putere de munca si ii multumim pentru toate lucrurile minunate pe care le face!

vineri, 7 decembrie 2012

Papanasi cu smantana si dulceata











Vine weekend-ul si m-am gandit ca este momentul sa va prezint o reteta de dulce. Este o reteta pe care o pregatisem initial pentru provocarea secreta, dar cum Corina mi-a facut pofta cu acele fursecuri minunate cu unt de arahide, am lasat o vreme deoparte  papanasii. Dar iata ca a venit si vremea lor.

joi, 9 august 2012

Prajitura Baiadera










In primul rand trebuie sa-mi scuzati aparitiile din ce in ce mai rare pe blog, dar caldura asta insuportabila mi-a venit de hac. Sanatatea mea nu suporta atata sufocare. Si nici nu stiu ce sa mai gatesc si mai ales cu ce as putea sa va fac pofta incat sa va conving si pe voi sa gatiti ceva.


Dar mi-am luat inima in dinti si m-am hotarat sa va prezint o prajiturica pentru pregatirea careia nu trebuie sa pornim cuptorul. Gustoasa si rapid de pregatit, o sa va placa mai ales daca va plac nucile.

miercuri, 16 mai 2012

Cuburi aperitiv










A fost prima data cand am incercat acest aperitiv si va spun sincer ca nu a fost si ultima. Va recomand cu caldura sa le incercati, in primul rand pentru ca sunt foarte gustoase aceste cubulete si nu in ultimul rand sunt foarte de efect pe masa festiva si cu siguranta vor ademeni toti invitatii sa le deguste. Poate sunt si putin subiectiva tinand cont de faptul ca sunt o mare fana a ardeiului gras, care face o echipa buna in acest preparat cu toate ingredientele.

Nu ramane decat sa incercati ca sa va convingeti si voi.


vineri, 6 aprilie 2012

Somon cu broccoli in sos de smantana




           De curand am cumparat broccoli si mi-am propus sa-l gatesc si altfel decat insotit de alte legume la cuptor pentru pitica mea. Asa ca am inceput sa caut retete si pana la urma am combinat idei de la cateva si am incropit aceasta reteta.